Podzimní Jordánsko: 5 tipů co nevynechat
Pustá, sluncem vyprahlá krajina, ikonická Petra, poušť Wadi Rum i léčivé prameny a Mrtvé moře. Naše cesta do Jordánska byla zábavným rodinným dobrodružstvím a podzimními prázdninami, na které naše děti dodnes vzpomínají často a rády. Do desetidenního okruhu - cestovali jsme zapůjčeným autem - jsme zařadili pět zastávek. Cestujete-li s dětmi, pak je určitě doporučujeme nevynechat.
Text a foto: Eva Urbanová
1) Horké prameny Ma’in
Pobyt u horkých a minerálních pramenů Ma’in jsme zařadili hned po příletu a zapůjčení auta. Od letiště nejsou daleko a chcete-li si intenzivně odpočinout, doporučuji i hotel přímo u nich. Cestovali jsme v listopadu, energií nás proto nabylo teplé slunce a noci byly plné hvězd. Pamatuji si, jak nám chutnalo místní červené víno. Co se oděvů týče, hodila se mi kšiltovka, sluneční brýle, šátek a pohodlné delší lněné šaty a tuniky. Je vhodné nosit zakrytá ramena a délku sukní alespoň do půli lýtek. Pavel si liboval v lněných kalhotách a košilích a podobně jsme oblékli i děti. Na místě jsem trochu váhala, zda je vhodné koupat se zde (míněno u horkých pramenů a v lázních) v našich evropských plavkách a byla jsem ujištěna, že ano. Ocenila jsem nicméně, že ty mé jsou poměrně krycí a v celku.
2) Posvátná hora Nebo
Po oklepání příjezdového šoku a aklimatizaci, jsme od pramenů Ma‘in podnikli jednodenní výlet na posvátnou horu Nebo. Výhled z tohoto unikátního místa i překrásné, zachovalé mozaiky, nás nadchl, stejně jako prastarý olivovník, v jehož stínu zde můžete posedět. Budete-li Jordánském cestovat půjčeným autem, připravte se na to, že zde často pobíhají divoce opuštění psi, okolí silnic – zejména na severu a v okolí těžařských továren u Mrtvého moře - může působit dost neutěšeně. Na delší cesty je dobré mít vydatnou svačinu a vodu, mohou trvat déle, než člověk čeká. Na dálnicích bývají trochu záludné betonové zpomalovače, je proto dobré sledovat povrch cesty před vámi, zejména v první hodině po vypůjčení auta. V Mrtvém moři se mimo vyhrazené resorty běžně nekoupe a asi by to ani nebyla příjemné zkušenost.
3) Ikonická Petra
Od horkých pramenů jsme se vydali směrem na jih. Po nějaké době jízdy se krajina za okny proměnila a před příjezdem do Petry začínala mít pouštní ráz, se zajímavou vegetací a volně se procházejícími velbloudy. Návštěva Petry se u nás obešla bez velkých davů, ale vím, že to tak většinou nebývá. Máte-li pokrývku hlavy a jste-li trochu zvyklí na procházky, můžete zvážit vstoupit do ní zezadu, alternativní trasou, z místa nazvaného Malá Petra. Každopádně je záhodno vyhradit si na Petru celý den, zvolit své tempo a obrnit se i trpělivostí. Na místě pracuje spousta dětí a mladistvých, co vám budou nabízet svezení na zubožených zvířatech či vám něco prodávat. Může se stát, že návštěva bude s ohledem na počet lidí trochu frustrací. V tom případě doporučuji sejít trochu z vyšlapaných cestiček, či projet si i okolí Petry, méně navštěvovaná místa, jako je právě Malá Petra či místní kempy, kde vám rádi udělají dobrý čaj. A potěšit se skvělou místní kuchyní u večeře v jedné z místních restaurací.
4) Poušť Wadi Rum
Chráněná a překrásná pouštní oblast, ve které budete chtít strávit romantickou noc! Doporučuji vybrat stanový kemp v rámci vašeho rozpočtu, nabídka je široká, realita se liší kvalitou postelí a bohatostí večeře. V rámci pobytu bývá několikahodinová projížďka pouští na offroad vozidlech, při které si budete držet klobouky! A to doslova, já zde přišla o kšiltovku. Odměnou vám bude pohled na západ slunce, sjíždění dun a poté společná večeře všech, co v daném kempu tu noc bydlí. Přejete-li si pohodlný a třeba i více na míru dělaný zážitek, volte některý z luxusnějších kempů.
5) Mrtvé moře
Odpočinková tečka na závěr: pobyt u Mrtvého moře. Zde je potřeba volit jeden z hotelů či resortů v jeho blízkosti. Tím, že se Mrtvé moře zmenšuje a dochází i náhlým propadům v krajině kolem jeho pobřeží, je dobré dopředu prozkoumat, kde se vámi vybraný rezort nachází, v jaké vzdálenosti od pobřeží, jaké má reference. Pro váš rozpočet bude z celého výletu nejvyšší položka, nicméně věřím, že se úplně vynechat nedá a alternativa k resortnímu ubytování příliš není. Jak se píše v mnoha příručkách: potopit se v Mrtvém moři nemůžete, ale můžete se utopit. Vstup do něj vyžaduje, aby nebyly vlny a zvláštní techniku, kdy si do něj vlastně sedáte. Přítomnost sprch, plavčíka a džberů s léčivým bahnem je něco, co oceníte. Stejně jako případné „spa“ pracující se zdejšími léčivými minerály. Děti budou jistě nadšené z bazénů, může se totiž stát, že Mrtvé moře a sůl v něm nebude příjemná ve spojení - z výletu do pouště Wadi Rum – poškrábanými kolínky. Já zde pro změnu ztratila snubní prstýnek, voda Mrtvého moře je velmi kluzká a mazlavá. Ale věřte, nevěřte, druhý den jej moře vyplavilo. Lesknul se mezi kamínky. Asi znamení. Mějte se krásně!
Sledujte nás
Zaregistrujte Váš e-mail a dostávejte nové články pravidelně!