40. díl. S Anetou Martinek o dani z mateřství a akceptování osobní volby

3. 2. 2025

Aneta Martinek je spoluzakladatelka projektů #HolkyzMarketingu a #HolkyzByznysu a také autorkou knihy Organizační porno. Kromě toho je podnikatelka, maminka a lektorka kurzů, ve kterých se mimo jiné zaměřuje na slaďování práce s mateřstvím a organizaci práce v týmu. Povídaly jsme si o kombinování pracovního a rodinného života a o tipech pro spokojený život, které jako ženy máme ve svých rukou.

Rozhovor vedla: Eva Urbanová 
Foto: Lucie van Vuuren

_dsc5873.jpg

Začala bych otázkou, jak vypadá tvé ráno a tvůj pracovní den?

Většinou se snažím vstávat půl hodiny před tím, než se probudí zbytek rodiny, tedy dcera, manžel a dva psi, abych měla čas pro sebe. Mám vyzkoušeno, že pokud se mi to nepovede, tak je ráno dost náročné. Pak už začíná klasická rutina – snídaně, obléct, vyčistit zuby, dojet do školky a pak zasednout v kanceláři. Většinou to mám nastavené tak, že pracuji od 8 do 16 hodin a pak už se věnuji dceři.
Vím, že hodně pracujících maminek potkáváš v rámci svých projektů a své práce v kontextu jejich osobního a profesního rozvoje nebo začátku podnikání. Zajímalo by mě, co je podle tebe v současnosti nejvíce trápí?
Myslím, že nejvíc je trápí to, že možnost volby není taková, jakou by si přály. Pokud chtějí mít věci podle sebe, tak je to stojí hodně energie a času, peněz, nějaké mentální kapacity. Toto téma dost často probíráme v rámci našich vzdělávacích platforem, ať už #HolekzMarketingu, nebo #HolekzByznysu. Pokud ženy chtějí rozjet vlastní podnikání nebo se vrátit dřív do práce, musí si to často celé zařídit samy. A ono to není úplně jednoduché, ať už se jedná o systémové nastavení, nebo třeba o kapacitu školek. 

Myslíš, že jako společnost pro tohle můžeme něco udělat? Není Česko trochu specifické i představou, jak by mělo mateřství vypadat? Tedy být tři roky s dítětem doma, pak mít třeba druhé miminko… 

Moje generace bohužel vyrůstala v době, kdy byla zavedena tříletá rodičovská a kdy rovnoprávnost byla skoro sprosté slovo. Teprve teď si nastavujeme, co to vůbec znamená. Nová generace k tématu přistupuje jinak a ve společnosti to samozřejmě trochu vře, protože měníme něco zaběhlého, měníme nastavení rolí „žena“, „muž“, „pracující žena“, „máma“ nebo i „žena, která nechce mít děti“. A to s sebou přináší negativní emoce. Ženy musí rozrážet tyto doslova betonové stěny novým způsobem, který ve výsledku společnosti velice pomáhá. Ať už se jedná o sebevědomí a odvahu žen, nebo o jejich ekonomické zapojení. Kdybychom daly všem ženám, které chtějí pracovat, možnost pracovat, tak je tento stát úplně jinde. 

_dsc5815.jpg
_dsc5861.jpg

Co si myslíš, že pro to mohou udělat partneři žen, případně jejich širší okolí? Anebo my dvě? O kterých tématech bychom měli mluvit víc?

Touto problematikou se zabývá například hnutí Momentum, které řeší takzvanou „daň za mateřství“. Tu platí každá žena, která se rozhodne být matkou. Momentum vytvořilo takové „taháčky“ pro různé stakeholdery, jako je stát, veřejnost nebo zaměstnavatelé. Ty přibližují věci, které každý z nás může dělat, od toho, co nás nic nestojí, až po systémové změny. Ze všeho nejdůležitější je podle mě přestat soudit lidi, kteří to nemají nastavené tak jako já. Když takovou různorodost podpoříme, nakonec z toho získají všichni.

My jsme se s manželem vždycky podíleli na péči o děti napůl, někdy jeho podíl i převažoval, když bylo v Nile hodně práce. A řekla bych, že díky tomu rodina vzkvétala a posílila. Někdy je mi i líto té obrácené strany, jak společnost vytváří tlak na muže, aby byli ti, co za všech okolností uživí rodinu. 

Když se role vyváží, najednou z toho mají prospěch všichni, zároveň jsou všichni trochu penalizovaní, a tím pádem dosáhneme rovnoprávnosti.

Myslíš, že i přístup zaměstnavatelů se mění, že příležitosti pro návrat do práce jsou pro tyto ženy větší?

Myslím, že existují zdárné příklady, že to jde, ale pořád je jich velice málo. Pro zaměstnavatele je těžké přemýšlet nad tím, jak zapojovat ženy, aby opravdu věděly, že se mohou vracet do práce dřív. Zároveň nám zatím moc nefungují zkrácené úvazky, stále tady panuje nešvar, že ženy mají sice poloviční úvazek, ale reálně odpracují skoro plný, a proto se jim ani nevyplatí vracet se zpátky do práce. Je potřeba nastavit i pracovní kolektiv tak, aby byl vůči těmto ženám respektující. Pro firmu je to v některých ohledech opravdu těžké, a proto hnutí Momentum připravilo doporučení, co v těchto situacích mohou dělat, od toho, co je nic nestojí, například když v interních pravidlech uvedou, že podporují slaďování kariéry a rodičovství, až po určité investice, třeba příspěvek na hlídání.

_dsc6016.jpg

Kombinace práce s rodičovstvím bývá spojována s únavou a vyčerpáním. Jaké jsou podle tebe strategie umožňující, aby žena zvládla jak návrat do práce, tak každodenní chod rodiny?

Stěžejní je, aby se na příchod dítěte nepřipravovala jen žena, ale oba partneři. Protože pokud bude chtít všechno utáhnout jen žena sama, tak bude za chvilku vyčerpaná. Ideální je povídat si o takovém nastavení ještě předtím, než plánujeme děti. Velmi často vidím model toho, že děti už máme a teprve teď se o tom bavíme, a to je pak velmi těžká pozice pro vyjednávání. Je důležité, aby žena dokázala říct i zaměstnavateli, co chce, jak si slaďování práce a rodičovství představuje, ale samozřejmě by měla být otevřená i tomu, že to tak ve výsledku být nemusí. Zároveň je v partnerství velice důležité nastavit si, kdo má co na starosti, aby se nestalo, že žena si vše zorganizuje tak, aby mohla jít do práce, pak ale ještě dohlíží na to, kdo dítě vyzvedne, kdo se o něj postará, a nakonec přijde domů a čeká tam na ni druhá pracovní směna v podobě péče o celou domácnost. To je neudržitelný model.
Žena musí snížit očekávání na sebe samotnou, protože práce už nikdy nebude jako dřív, v době před dětmi. Její energie je jiná a mění se. První rok po porodu nám hrají do karet hormony, které v těhotenství hodně pomáhají, pak ale jejich hladina klesne. Tím pádem nastává únava, dítě navíc třeba v noci nespí, a je proto důležité velmi striktně pracovat se svou energií a mentální kapacitou. Snažit se opravdu práci rozdělovat na soustředěný čas, kdy nejsem s dítětem, a na drobnosti, které jsem schopna dodělat třeba až poté, co dítě usne.

Máš osobní tipy, jak si během dne udržovat dostatečnou hladinu energie? Jak ti k tomu osobně pomáhá stravování formou přerušovaného půstu, jehož jsi příznivkyně?

Tři oblasti, na které je třeba se zaměřovat, je jídlo, spánek a pohyb. Nemůžeme se bavit o slaďování práce a mateřství, pokud nejíme kvalitní jídlo, necvičíme, prostě jen tak přežíváme, a navíc špatně spíme. Spánek je základní kámen naší pohody, Pokud najedu na pravidelný režim kvalitního osmihodinového spánku, je pak celý den mnohem jednodušší. Zároveň je třeba si hlídat i pohyb, nachodit dostatečný počet kroků, a není to jen o sedavém zaměstnání. Mně moc dobře funguje ranní cvičení. Někdy odcházím dřív, než se všichni probudí, v 7.30 jdu na jógu a po hodině už sedím v kanceláři plná energie. Třetí důležitá věc je kvalitní jídlo, které nám pomáhá fungovat během dne. Přerušovaný půst praktikuji dva roky a velmi mi pomohl, pokud jde o kvalitní spánek a lepší plánování jídla.

Chcete článek nasdílet?